prepravce

Památky UNESCO v ČR

 

V České republice je v současné době 12 památek, které byly zapsány na seznam Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Dosavadními zápisy na seznam se mohou pyšnit Kroměříž, Olomouc, Telč, Žďár nad Sázavou, Lednicko-valtický areál, Český Krumlov, Holašovice, Kutná Hora, Litomyšl, Praha, vila Tugendhat v Brně a nejnověji i židovské ghetto v Třebíči.

 

 

PRAHA (zápis 1992)
Historické jádro Prahy je ve světě neobvyklý soubor městských staveb, kde se prolínají architektonické slohy od románského přes gotiku, renesanci, baroko až po kubismus a fukcionalismus. V roce 1998 jej nadace World Monuments Fund zařadila mezi sto nejohroženějších památek světa.

ČESKÝ KRUMLOV (zápis 1992)
Historické jádro Českého Krumlova pochází ze 13. století a nese gotické, renesanční i barokní prvky. Je příkladem středověkého sídla, jehož architektonické dědictví zůstalo netknuté téměř pět století.

TELČ (zápis 1992)
Historické jádro Telče je ceněné pro své renesanční náměstí s podloubím a pozdně gotický zámek.

KOSTEL SV. JANA NEPOMUCKÉHO VE ŽĎÁRU NAD SÁZAVOU (zápis 1994)
Kostel pocházející z 18. století je vrcholným dílem Jana Blažeje Santiniho, v jeho stylu se prolíná baroko s gotikou.

KUTNÁ HORA (zápis 1995)
Historické jádro Kutné Hory s chrámem svaté Barbory a katedrálou Panny Marie v Sedlci představuje jedinečně dochovanou středověkou urbanistickou strukturu s množstvím dochovaných soukromých obydlí. Sedlecká katedrála je ceněna jako jeden z prvních příkladů obnovy starší poničené gotické stavby ve stylu barokní gotiky.

LEDNICKO-VALTICKÝ AREÁL (zápis 1996)
V areálu se kloubí barokní architektura s gotikou lednického a valtického zámku. Zajímavé jsou krajinné úpravy vycházející z anglických parků. Areál patří k největším lidskou rukou dotvořeným krajinám v Evropě.

HOLAŠOVICE (zápis 1998)
Stavební soubor 17 statků s typickými štíty je příkladem mimořádně zachované tradiční vesnice ve střední Evropě s množstvím dobře udržovaných domů postavených ve stylu jihočeského baroka.

ZÁMEK A ZAHRADY V KROMĚŘÍŽI (zápis 1998)
Areál arcibiskupského zámku a jeho zahrad (Květné a Podzámecké) je výjimečně uchovanou ukázkou barokního zámeckého sídla.

ZÁMECKÝ AREÁL V LITOMYŠLI (zápis 1999)
Renesanční zámek italského stylu pocházející ze 16. století byl doplněn pozdně barokními prvky. Je podobně jako kroměřížský zámek jedinečně dochovaným příkladem šlechtického sídla svého druhu.

SLOUP NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE V OLOMOUCI (zápis 2000) Olomoucký barokní čestný sloup je vůbec největším seskupením barokních soch v jedné skulptuře ve střední Evropě.

VILA TUGENDHAT V BRNĚ (zápis 2001)
Stavba německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe je jedinečným příkladem meziválečné funkcionalistické architektury

ŽIDOVSKÉ GHETTO V TŘEBÍČI (zápis 2003)
Zatím poslední zapsaná památka, město Třebíč po několikaleté práci dosáhlo zápisu pro židovské gheto a románsko-gotickou baziliku sv. Prokopa. Je paradoxní, že rozhodnutí minulého režimu o demolici židovského gheta, zabránilo necitlivým stavebním zásahům do unikátního stavebního celku a umožnilo tak dnešní úspěch.


Další šanci na zapsání na seznam UNESCO má papírna ve Velkých Losinách nedaleko Šumperka, v níž se vyrábí ruční papír v podstatě stejnou technologií jako před staletími. K dalším kandidátům patří renesanční domy ve Slavonicích na Jindřichohradecku, třeboňská rybniční soustava nebo jedinečný skalní sochařský soubor M.B.Brauna v areálu Betléma nedaleko zámku v Kuksu na Trutnovsku

 

Přihlášení pro partnery

Jméno:
Heslo:
Zaslat zapomenuté heslo

Dopravní info on-line

Top nej firem

Prezident CR Zeman

Věříte prezidentovi ĆR Zemanovi?

Celkem hlasovalo 19663. Archiv anket.